38th Gawad Urian nominees bared

0
Members of the Manunuri ng Pelikulang Pilipino at the announcement of nominees for this year’s Gawad Urian Awards: (from left) Mario Hernando, National Artist Bienvenido Lumbera, Tito Valiente, and Grace Alfonso with Cinema One channel head Ronald Arguelles

Members of the Manunuri ng Pelikulang Pilipino at the announcement of nominees for this year’s Gawad Urian Awards: (from left) Mario Hernando, National Artist Bienvenido Lumbera, Tito Valiente, and Grace Alfonso with Cinema One channel head Ronald Arguelles

Indie films take the lead anew

Once again, independent films are lording over the nominated works for the 38th Gawad Urian Awards—a very notable development in most, if not all, of the movie award giving bodies in the past several years.

The members of the Manunuri ng Pelikulang Pilipino, led by National Artist Bienvenido Lumbera, and with the support of the ABS-CBN all Filipino film cable channel Cinema One, released the complete list of nominees on May 20 for a total of 12 categories. They also revealed that superstar Nora Aunor will receive this year’s Natatanging Gawad Urian at the awards night on June 16.

The announcements were made via a press conference at the ABS-CBN headquarters in Quezon City.


The Gawad Urian is currently considered the most prestigious movie award giving body in the Philippines precisely because its winners are determined by some of the most noted film critics and writers in the country.

The nominees for the major categories are the following:

Best Picture: Barber’s Tales (APT Entertainment/Octobertrain Films); Bwaya (Cinemalaya, FrontRow International, Eight Films, Source of Light Films); Dagitab (Ten17P); and Mula Sa Kung Ano ang Noon (Sine Olivia Pilipinas)

Best Direction: Giancarlo Abrahan, Dagitab (Ten17P); Lav Diaz, Mula Sa Kung Ano ang Noon, (Sine Olivia Pilipinas); Jun Lana, Barber’s Tales (APT Entertainment, Inc./Octobertrain); Jason Paul Laxamana, Magkakabaung (ATD Entertainment); Francis Xavier Pasion, Bwaya (Cinemalaya, FrontRow International, Eight Films, Source of Light Films); and Kanakan-Balintagos, Esprit de Corps (Cinema One Originals Digital Film Festival).

Best Actor: Robert Arevalo, Hari ng Tondo (Reyna Films, Central Digital Lab); Noni Buencamino, Dagitab (Ten17P); Allen Dizon, Magkakabaung (ATD Entertainment); Juan Miguel de Guzman, That Thing Called Tadhana (Cinema One Originals, Epic Media, Monoxide Works); Sandino Martin, Esprit de Corps (Cinema One Originals); Robin Padilla, Bonifacio: Ang Unang Pangulo (Philippians Productions); Arnold Reyes, Kasal (Mabuhay Kolektib); Jerico Rosales, Red (Cinema One Originals); J. C. Santos, Esprit de Corps (Cinema One Originals); and Dennis Trillo, The Janitor (APT Entertainment, Inc.)

Best Actress: Nora Aunor, Dementia (Octobertrain Films, The IdeaFirst Company/Regal Films); Angeli Bayani, Bwaya (Cinemalaya, FrontRow International, Eight Films, Source of Light Films); AiAi De las Alas, Ronda (Phoneix Features); Eugene Domingo, Barber’s Tales (APT Entertainment, Inc./Octobertrain); Hazel Orencio, Mula Sa Kung Ano ang Noon,(Sine Olivia Pilipinas); Angelica Panganiban, That Thing Called Tadhana (Cinema One Originals, Epic Media, Monoxide Works); Eula Valdez, Dagitab (Ten17P); and Nova Villa, 1st ko si 3rd (Real Films In partnership with VFX Studios, Bonfire Productions, Inc./Firestarters Production)

Best Supporting Actor: Nico Antonio, Red (Cinema One Originals/Creative program Inc, Brainchild Solutions and Seventh Film); Roeder Camañag, Mula Sa Kung Ano ang Noon,(Sine Olivia Pilipinas); Martin Del Rosario, Dagitab (Ten17P); Joel Lamangan , Violator (Cinema One Originals); Nicco Manalo, Barber’s Tales (APT Entertainment, Inc./Octobertrain); Karl Medina, Bwaya (Cinemalaya, FrontRow International, Eight Films, Source of Light Films); Jess Mendoza, Mauban (Triple M Production, Inc.); Noel Santodomingo, Mula Sa Kung Ano ang Noon,(Sine Olivia Pilipinas)

Best Supporting Actress: Shamaine Buencamino, Barber’s Tales (APT Entertainment, Inc./Octobertrain); Iza Calzado, Barber’s Tales (APT Entertainment, Inc./Octobertrain); Alessandra De Rossi, Mauban; Ang Resiko (Triple M Production, Inc. in cooperation with Blue Skies Productions); Barbie Forteza, Mariquina (Ten17P); Karenina Haniel, Mula Sa Kung Ano ang Noon, (Sine Olivia Pilipinas); Gladys Reyes, Magka-kabaung (ATD Entertainment); and Gloria Sevilla, M: Mother’s Maiden Name (Eight Films)

Share.
.
Loading...

Please follow our commenting guidelines.

Comments are closed.