Congratulations winners!

0

BELOW is the complete list of winners of the 65th Carlos Palanca Awards for Literature:

Advertisements

ENGLISH DIVISION
Novel: Victorette Joy Campilan, Grand Prize for All My Lonely Islands
Full-Length Play: 1st Prize (No winner); Jose Maria Manalo, 2nd Prize (Obando); Jorshinelle Taleon-Sonza, 3rd Prize (Haiyan)

One-Act Play: Layeta Bucoy, 1st Prize (The Adopted Healthy Baby); Jose Elvin Buen, 2nd Prize (Looking for Ulysses); Jonathan Guillermo, 3rd Prize (The Hawk and the Viper)
Poetry: Charisse-Fuschia Paderna, 1st Prize (An Abundance of Selves), Arkaye Kierulf, 2nd Prize (There Are No Monsters); Rodrigo Dela Peña Jr., 3rd Prize (Aria and Trumpet Flourish)
Poetry For Children: Peter Solis Nery, 1st Prize (The Rainbow Collection); Patricia Celina A. Ngo,
2nd Prize (SOrdinary Adventures); Elyrah Salanga-Torralba, 3rd Prize (The Cockroach’s Prayer)

Short Story: Exie Abola, 1st Prize (Phallic Symbols); Maria Carmen Aquino Sarmiento, 2nd Prize (The Backroom Angels Buggaloo; Hammed Bolotaolo, 3rd Prize (The Storyteller)

Short Story For Children: Raymond Falgui, 1st Prize (Monster Rescue: A Children’s Story for Adult Readers; Victoria Estrella Brav, 2nd Prize (The Bear); Jonathan Guillermo, 3rd Prize (The Three Questions of Tarongo)

Essay: Eli Rueda Guieb 3rd, 1st Prize (Symphony of Dry Winds in a Time without Rain); Jennifer Dela Rosa Balboa, 2nd Prize (Violence, A Biography); Miguel Antonio Lizada, 3rd Prize (The Bangkok Masseur)

Kabataan Essay: Catherine Regina Hanopol Borlaza, 1st Prize (That Man, That Hero in Our Stories); Richard Cornelio, 2nd Prize (A Loaded Gun in the House Next Door); Annicka Koteh, 3rd Prize (Until Transcendence)

REGIONAL DIVISION
Short Story-Cebuano: Lamberto Ceballos, 1st Prize (Tuba); Manuel Avenido Jr., 2nd Prize (Sa Lalaking Naligsan sa may Interseksyon; Januar Yap, 3rd Prize (Liboa’g Usa Ka Hugon-Hugon Kabahin sa Tagulilong)
Short Story-Hiligaynon: Jesus Insilada, 1st Prize (Amburukay); Ritchie Pagunsan, 2nd Prize (Kalamay Nga Pula); Gil Montinola, 3rd Prize (Ang Lapsag sa Taguangkan ni Belen)
Short Story-Ilokano: 1st Prize and 2nd prize no winners; Rhea Domasing Berroy, 3rd Prize (Ti Naimas a Luto ni Inangko ken Dagiti Babbai iti Biwong)

FILIPINO DIVISION
Nobela: Charmaine Mercader Lasar, Grand Prize (Toto O.)
Dulang Pampelikula: Eloisa Angeli Andrada Palileo, 1st Prize (Pink o Blue), Brylle Tabora, 2nd Prize (Sekyu); Nita Eden So, 3rd Prize (Alyas FPJ) Dulang Ganap Ang Haba: Kanakan Balintagos, 1st Prize (Mga Buhay na Apoy); Edgardo Maranan, 2nd Prize (Diwata ng Bayan); George De Jesus 3rd, 3rd Prize (Maniacal)

Dulang May Isang Yugto: Allan Lopez, 1st Prize (Sa Isang Hindi Natatanging Umaga, at ang mga Ulap ay Dahan-Dahang Pumaibabaw sa Nabubulok na Lungsod); Vladimeir Gonzales, 2nd Prize (Mal); Marco Antonio Rodas, 3rd Prize (Igba)
Tula: Christa De La Cruz, 1st Prize (Mula sa Silong); Abner Dormiendo, 2nd Prize (Sa Antipolo pa rin ang Antipolo); Christian Jil Benitez, 3rd Prize (Sapagkat Umiibig: Mga Tula)

Tula Para Sa Mga Bata: Errol Merquita, 1st Prize (Ang Iisang Paa ng Tsinelas); John Romeo Leongson Venturero, 2nd Prize (Si Iking Pasaway); 3rd Prize, no winner
Maikling Kuwento: John Carlo Pacala, 1st Prize (Ang Reyna ng Espada at mga Pusa); Lilia Quindoza Santiago, 2nd Prize (Mag-ambahan Tayo); Andrian Legaspi, 3rd Prize (Johnson at Putol)

Maikling Kuwentong Pambata: Manuelita Contreras-Cabrera, 1st Prize (Sulat sa Birhen); Salvador Biglaen, 2nd Prize (Ang Alamat ng Gulugod Baka); Corazon Santos, 3rd Prize (Ang Hiling sa Punso)

Sanaysay: Adelma Salvador, 1st Prize (Silat); Dionie Cabral Tañada, 2nd Prize (Tawag ng Pangangailangan); Jayson Bernard Santos, 3rd Prize (Ang Tiktik sa Kalye Moriones)
Kabataan Sanaysay: Karl Gabrielle De Los Santos, 1st Prize (Hindi Ko Alam); Lance Lauren Santiago, 2nd Prize (Ang Nakakikiliting Kalabit ng Bukang-Liwayway; Jason Renz Barrios, 3rd Prize (Kahimanawari: Mga Kwentong Aswang ni Lola Basyang)

Share.
loading...
Loading...

Please follow our commenting guidelines.

Comments are closed.